تبلیغات X
سفارش بک لینک
آموزش ارز دیجیتال
ابزار بتادیومی
خرید بک لینک قوی
صرافی ارز دیجیتال
خرید تتر
فایل گپ
بیگ بلاگ
خدمات سئو سایت
چاپ ساک دستی پارچه ای
ال تی پارت
چاپخانه قزوین
استارتاپ
خرید ملک در دبی
آموزش خلبانی
دانلود فارسی ساز بازی ها

موسسه حقوقی حجتیان

موسسه حقوقی حجتیان

موضوعات
Category

محبوب ترین مطالب
Most visited Postss

ارشیو وبلاک
Archived blog

کدهای اختصاصی
Code

کدهای اختصاصی
Site Statistics

» بازديد امروز : 10215
» بازديد ديروز : 0
» افراد آنلاين : 1
» بازديد ماه : 10214
» بازديد سال : 10214
» بازديد کل : 10214
» اعضا :
» مطالب : 13

انحصار وراثت


تاریخ انتشار پست : 1401/8/29 بازدید : 968

موسسه حقوقی حجتیان با ارائه خدمات برای مسائل حقوقی انحصار وراثت، تمام امور حقوقی مربوط به این نوع پرونده ها را انجام می دهد.

درباره پرونده های مسائل حقوقی انحصار وراثت می توان بیان کرد که داشتن یک وکیل انحصار وراثت با تجربه ضرورت دارد و از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ارث چیست؟

در معنای لغوی ارث به معانی واگذاری ملک و ثروث فرد فوت شده به صورت حقیقی یا فرضی (افراد مفقودالاثر به هر علتی) به نزدیکان درجه یک (فرزند، پدر و مادر، همسر)، درجه دو (خواهر، برادر و فرزندان آنها) و درجه سه (دایی، عمه، عمو و فرزندان آنها) است که بعد از فوت فرد به آنها تعلق می گیرد.

در هنگام واگذاری اموال و دارایی فرد متوفی، اگر افراد درجه یک وجود نداشتند، به نزدیکان درجه دو و در نبود آنها به افراد درجه سه تعلق خواهد گرفت. همچنین در صورت نبود هیچ نوع وارثی، در دادگاه برای آن تصمیم گیری خواهد شد و طبق نظر آنها اموال به دولت تعلق خواهد گرفت و وقف عام خواهد شد.

وارث کیست؟

به تمام افرادی که بعد از مرگ فرد، می توانند درباره اموال آن اظهارنظر کنند و از لحاظ حقوقی حقی در تملک اموال و دارایی فرد متوفقی دارند، وارث گفته می شود.

همچنین با توجه به درجه نزدیکی (نسبی یا سببی) به فرد فوت شده، میزان ارث بر اساس آن محاسبه خواهد شد. البته در شرایط خاص ممکن است فرد از ارث محروم شود، مانند زمانی که خود متوفی در وصیت نامه ذکر کرده باشد فرزند یا شخص موردنظر از ارث محروم است (در این مورد با توجه به شرایط با وجود وصیت نامه نیز وارث می تواند نسبت به حق خود اقدام کند).

یا اینکه فرد وارث توسط وارث دیگر کشته شود برای مثال شخص درجه دو، فرد درجه یک را برای ارث بکشد، دیگر به آن فرد ارثی تعلق نخواهد گرفت و یا زمانی که براساس قانون ثابت شود، اموال فرد متوفی از اموال مردم یا بیت المال است، وارثان هیچ حقی درباره آن ندارد. در این مورد برای تعلق گرفتن اموال و دارایی به وارثان، باید مواردی که فرد متوفی بدهکار است، پرداخت کنند تا بتواند مالک ارث خود شود.

موسسه حقوقی حجتیان به سرپرستی وکیل پایه یک دادگستری محبوبه حجتیان اداره می شود که تمام موارد مربوط به انحصار وراثت مسائل خانواده مانند مهریه، نفقه، اجرت المثل، طلاق، ملاقات فرزند، حضانت، ترک انفاق، تمکین و داوری در این موسسه انجام می شود.

چگونگی انحصار وراثت

با توجه به موارد ذکر شده، می توان بیان کرد که هر کدام از وارثان می توان از ارث خود به میزان سهمی که برای آنها در قانون مشخص شده است، بهره مند شود.

بعد از مرگ متوفی، وارثان می توانند باید مرگ آن در اداره ثبت احوال، ثبت رایانه کنند. سپس با در دست داشتن مدارک خود و متوفی و گواهی مرگ آن، به شورای حل اختلاف مربوط به محله شخص فوت شده، مراجعه کنند و مراحل قانونی آن را انجام دهند یا اینکه از دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی نسبت به انحصار وراثت اقدام کنند.

بعد از پرداخت هزینه دادرسی و آگهی آن در روزنامه های رسمی کشور، گواهی انحصار وراثت صادر می شود و هر وارث بر اساس سهم خود، از ارث خود بهره مند می شود. با توجه به بخشنامه جدید از مالیات بر ارث نیز معاف خواهد شد.

البته این امکان نیز وجود دارد که نام وارثی در گواهی انحصار وراثت ثبت نشده باشد، در این صورت باید از یک وکیل انحصار وراثت با تجربه کمک بگیرد تا او بتواند با بررسی مسائل حقوقی مربوط به ارث از حق این فرد دفاع کند.

سهم بندی ارث براساس درجه بندی

میزان سهم افراد با توجه به درجه نزدیکی آنها به متوفی مشخص می شود، در ادامه به بررسی برخی از آنها پرداخته شده است.

 ارث همسر

در صورت مرگ همسر، اگر زن دارای فرزند باشد، یک چهارم از تمام اموال مرد، به او تعلق خواهد گرفت؛ ولی اگر فرزندی از همسر خود نداشته باشد، یک هشتم از تمام دارایی آن، به زن به عنوان ارث خواهد رسید.

ارث فرزند فوت شده

مطابق با قانون، اگر فرزندی قبل از پدر خود فوت کند، ارثی به خانواده آن، از سوی پدربزرگ (جد آنها) نخواهد رسید. درواقع می توان بیان کرد که اگر فرزندی قبل از پدر خود فوت کند، در صورت داشتن ارث پدری، اموالی به فرزندان و خانواده آنها تعلق نخواهد گرفت.

البته تنها در زمانی که هیچ وارثی برای پدربزرگ وجود نداشته باشد، این ارث در شرایط خاص به نوه های تعلق خواهد گرفت.

مسائل حقوقی انحصار وراثت


تاریخ انتشار پست : 1401/8/15 بازدید : 650

درباره پرونده هاي مسائل حقوقي انحصار وراثت مي توان بيان كرد كه داشتن يك وكيل انحصار وراثت با تجربه ضرورت دارد و از اهميت ويژه اي برخوردار است.

ارث چيست؟

در معناي لغوي ارث به معاني واگذاري ملك و ثروث فرد فوت شده به صورت حقيقي يا فرضي (افراد مفقودالاثر به هر علتي) به نزديكان درجه يك (فرزند، پدر و مادر، همسر)، درجه دو (خواهر، برادر و فرزندان آنها) و درجه سه (دايي، عمه، عمو و فرزندان آنها) است كه بعد از فوت فرد به آنها تعلق مي گيرد.

در هنگام واگذاري اموال و دارايي فرد متوفي، اگر افراد درجه يك وجود نداشتند، به نزديكان درجه دو و در نبود آنها به افراد درجه سه تعلق خواهد گرفت. همچنين در صورت نبود هيچ نوع وارثي، در دادگاه براي آن تصميم گيري خواهد شد و طبق نظر آنها اموال به دولت تعلق خواهد گرفت و وقف عام خواهد شد.

وارث كيست؟

به تمام افرادي كه بعد از مرگ فرد، مي توانند درباره اموال آن اظهارنظر كنند و از لحاظ حقوقي حقي در تملك اموال و دارايي فرد متوفقي دارند، وارث گفته مي شود.

همچنين با توجه به درجه نزديكي (نسبي يا سببي) به فرد فوت شده، ميزان ارث بر اساس آن محاسبه خواهد شد. البته در شرايط خاص ممكن است فرد از ارث محروم شود، مانند زماني كه خود متوفي در وصيت نامه ذكر كرده باشد فرزند يا شخص موردنظر از ارث محروم است (در اين مورد با توجه به شرايط با وجود وصيت نامه نيز وارث مي تواند نسبت به حق خود اقدام كند).

يا اينكه فرد وارث توسط وارث ديگر كشته شود براي مثال شخص درجه دو، فرد درجه يك را براي ارث بكشد، ديگر به آن فرد ارثي تعلق نخواهد گرفت و يا زماني كه براساس قانون ثابت شود، اموال فرد متوفي از اموال مردم يا بيت المال است، وارثان هيچ حقي درباره آن ندارد. در اين مورد براي تعلق گرفتن اموال و دارايي به وارثان، بايد مواردي كه فرد متوفي بدهكار است، پرداخت كنند تا بتواند مالك ارث خود شود.

موسسه حقوقي حجتيان به سرپرستي وكيل پايه يك دادگستري محبوبه حجتيان اداره مي شود كه تمام موارد مربوط به انحصار وراثت مسائل خانواده مانند مهريه، نفقه، اجرت المثل، طلاق، ملاقات فرزند، حضانت، ترك انفاق، تمكين و داوري در اين موسسه انجام مي شود.

چگونگي انحصار وراثت

با توجه به موارد ذكر شده، مي توان بيان كرد كه هر كدام از وارثان مي توان از ارث خود به ميزان سهمي كه براي آنها در قانون مشخص شده است، بهره مند شود.

بعد از مرگ متوفي، وارثان مي توانند بايد مرگ آن در اداره ثبت احوال، ثبت رايانه كنند. سپس با در دست داشتن مدارك خود و متوفي و گواهي مرگ آن، به شوراي حل اختلاف مربوط به محله شخص فوت شده، مراجعه كنند و مراحل قانوني آن را انجام دهند يا اينكه از دفاتر خدمات الكترونيكي قضايي نسبت به انحصار وراثت اقدام كنند.

بعد از پرداخت هزينه دادرسي و آگهي آن در روزنامه هاي رسمي كشور، گواهي انحصار وراثت صادر مي شود و هر وارث بر اساس سهم خود، از ارث خود بهره مند مي شود. با توجه به بخشنامه جديد از ماليات بر ارث نيز معاف خواهد شد.

البته اين امكان نيز وجود دارد كه نام وارثي در گواهي انحصار وراثت ثبت نشده باشد، در اين صورت بايد از يك وكيل انحصار وراثت با تجربه كمك بگيرد تا او بتواند با بررسي مسائل حقوقي مربوط به ارث از حق اين فرد دفاع كند.

خواندن ادامه مطلب مسائل حقوقي انحصار وراثت

تغییر مشخصات شناسنامه


تاریخ انتشار پست : 1401/8/8 بازدید : 1044

شناسنامه از سوی مراجع قانونی صادر شده و تحت عنوان یک سند رسمی شناخته می شود. بنابراین اصلاح یا تغییر مشخصات شناسنامه (نام خانوادگی، نام، محل تولد، سن) باید تحت نظارت مراجع قانونی و با حکم آنها صورت گیرد. این کار مطابق با تنظیم دادخواست از سوی متقاضی و تقدیم آن به دادگاه یا اداره ثبت احوال امکان پذیر است.

شناسنامه چیست؟

به مدرک هویتی هر شخص که در هنگام تولد از سوی سازمان ثبت احوال برای او صادر می شود، شناسنامه می گویند. به این صورت که از زمان تولد تا زمان مرگ براساس این سند رسمی هویت فرد شناخته خواهد شد.

در هنگام تولد مشخصات فردی مانند نام، نام خانوادگی، محل تولد و تاریخ تولد در شناسنامه ثبت می شود؛ ولی فرد می تواند در آینده نسبت به اصلاح یا تغییر مشخصات آن اقدام کند، البته شرایط خاص خود را می طلبد. همچنین مدارک قانونی مبنی بر اصلاح یا تغییر آن باید وجود داشته باشد تا براساس آن قانون درباره تغییر یا اصلاح آن تصمیم‌گیری کند.

چگونگی اصلاح یا تغییر مشخصات شناسنامه

ممکن است افراد مختلف نسبت به اصلاح یا تغییر مشخصات شناسنامه خود اقدام کنند، این افراد برای تغییر نام، نام خانوادگی، محل تولد و تاریخ تولد (سن) درخواست های مختلف دارند. در همین راستا می توان بیان کرد که برای هر کدام از تغییر و اصلاحات باید قانون مربوط به آن رعایت شود. همچنین باید شرایط و ویژگی ها لازم برای اصلاح یا تغییر مشخصات شناسنامه وجود داشته باشد، در غیر این صورت مراجع قانونی با درخواست شما موافقت نخواهد کرد.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله مشاوره حقوقی رایگان پیشنهاد می شود.

 

1- تغییر یا اصلاح نام

 • نام های دو کلمه ای
 • نام های بدون معنی و نامتناسب با جنس
 • حذف نام های نامتعارف
 • اصلاح اشتباهات املایی
 • تشابه نام با دیگر افراد خانواده
 • تغییر نام از عربی به فارسی
 • تغییر جنسیت
 • و…

به جز مواردی که بیان شد، ممکن است فردی به نام خود علاقه ای نداشته باشد و به طور کلی بخواهد نام خود را تغییر دهد، این فرد می تواند برای این کار اقدام کند، البته لازم به ذکر است اگر بخواهید نام مذهبی خود را تغییر دهید، تغییر آن بسیار سخت است، در اغلب موارد با آن مخالفت می شود و مراحل سخت تری را باید طی کرد.

برای تغییر یا اصلاح نام کوچک، افراد بالای 18 سال با در داشتن اصل شناسنامه و کپی آن می توانند با مراجعه به ثبت احوال منطقه خود نسبت به تغییر یا اصلاح آن اقدام کنند و راهنمایی های لازم را کسب کند. البته گاهی برای تغییر یا اصلاح نام کوچک باید به دادگاه مراجعه کند و از طریق دادگاه نسبت به تغییر آن تصمیم گیری صورت گیرد. برای افراد زیر 18 سال نیز باید با سرپرست آنها برای تغییر یا اصلاح نام کوچک به مراکز ذی ربط مراجعه کرد.

2- تغییر یا اصلاح نام خانوادگی

 • بدون معنی و نامتعارف
 • دو یا چند کلمه ای (نام شهر یا روستا انتهای نام خانوادگی باشد)
 • ترکیب با مشاغل (به جز نام خانوادگی در انتهای نام شغل باشد)
 • نام ایل یا طایفه
 • و…

در صورت داشتن شرایط و موافقت ثبت احوال، افراد بالای 18 سال با در داشتن اصل شناسنامه و کپی آن می توانند با مراجعه به دادگاه نسبت به تغییر یا اصلاح آن اقدام کنند و با ارائه نامه دادگاه به سازمان ثبت احوال، تغییر یا اصلاحات آن صورت خواهد گرفت.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله وکیل پایه یک دادگستری پیشنهاد می شود.

ادامه مطلب تغییرات در شناسنامه

طلاق غیابی


تاریخ انتشار پست : 1401/8/2 بازدید : 1276

چگونه بدون دردسر از همسرم  غیابی طلاق بگیرم؟

در مورد درخواست طلاق غیابی از همسر، قبل از هر چیز باید بدانیم طلاق غیابی چیست و چه شرایطی دارد.

هنگامی که برعلیه یکی از زوجین دادخواست صادر شود، ولی او یا وکیل ایشان در جلسه دادگاه حضور پیدا نکند یا اینکه در سایر جلسه های که از سوی دادگاه مشخص شده است، برای دفاع از خود یا موکل خود حاضر نشود و مدارک مستندی برای اثبات حقانیت خود ارائه ندهد، دادگاه خانواده می تواند به صورت غیابی حکم طلاق را صادر کند.

بعد از ابلاغ حکم، زوج یا زوجه متهم می تواند نسبت به آن در مدت 20 روز واخواهی را انجام دهد، ولی اگر در این مهلت نیز هیچ دفاعی از خود نداشته باشد، حکم قطعی از سوی قاضی صادر خواهد شد و بدون هیچ تاملی لازم اجرا خواهد بود. 

البته این موارد حقوقی مربوط به تمام دعاوی است که در دادگاه های مختلف به آنها رسیدگی می شود. به صورتی که هر گاه کسی که برعلیه آن دادخواستی تنظیم شده باشد، در جلسات دادگاه حضور پیدا نکند و لایحه به عنوان دفاعیه ارائه ندهد، دادگاه مربوط به آن پرونده می تواند در غیاب وی حکم صادر کند و در صورت عدم اعتراض خوانده، حکم نهایی صادر و لازم اجرا خواهد بود.

محبوبه حجتیان وکیل پایه یک دادگستری تمام موارد مربوط به مسائل خانواده مانند مهریه، نفقه، اجرت المثل، طلاق، ملاقات فرزند، حضانت، ترک انفاق، تمکین و داوری را انجام می دهد.

همچنین در زمینه های مختلف مانند موارد ملکی، قرارداد، وکیل خانواده ، کیفری و امور مهاجرت تعداد قابل توجهی از پرونده های قضایی را وکالت کرده و موجب به نتیجه رساندن پرونده های مختلف و ایجاد کارکرد کاملا تخصصی در این عرصه شده است.

پیشنهاد می کنیم مقاله طلاق توافقی را مطالعه کنید.

درخواست طلاق غیابی چیست؟

از آنجا که طلاق انواع مختلفی مانند طلاق توافقی و طلاق یک طرفه دارد، طلاق غیابی جزیی از طلاق یک طرفه محسوب می شود.

درواقع می توان بیان کرد زمانی که مکان زندگی مرد یا زن مشخص نباشد و به نوعی مفقود باشد، هر دو می توانند بدون حضور دیگر درخواست طلاق غیابی داشته باشند. در این نوع طلاق، برای مرد از لحاظ قانونی بدون هیچ دلیل و تنها براساس مفقود بودن زن امکان پذیر است، اما برای زن باید دلایلی ارائه و مدت زمان غیب برای دادگاه مشخص شود.

هنگامی که زوجین در جلسات دادگاه حاضر نشوند، قاضی بدون حضور آنها حکم خود را صادر خواهد کرد.

لازم به ذکر است که در طلاق غیابی در هنگام درخواست از سوی زن، اگر اموالی به نام مرد باشد، زن می تواند مهریه و نفقه خود را به طور کامل دریافت کند.

در مورد طلاق غیابی از آن جهت که ممکن است دادخواست از سوی مرد (زوج) یا زن (زوجه) ارائه شود، موارد حقوقی آن با یکدیگر متفاوت است، در ادامه به بررسی طلاق غیابی زن و مرد پرداخته شده است. 

برای خواندن ادامه مطلب کلیک کنید .

مطالبه نفقه


تاریخ انتشار پست : 1401/8/1 بازدید : 536

هنگامی که مرد از پرداخت نفقه به همسر و فرزندان خود امتناع کند، زن می تواند برای مطالبه نفقه خود دادخواست تنظیم کند.

طبق قانون ازدواج، بعد از جاری شدن خطبه عقد نکاح و ثبت آن در دفاتر رسمی، مرد موظف است که تمام هزینه همسر خود را پرداخت کند، به این مورد نفقه گفته می شود. البته در عقد موقت برای زن نفقه ای در نظر گرفته نشده است، مگر اینکه در هنگام انجام این کار، مرد تعهد کرده باشد که تمام هزینه زن را پرداخت کند.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مقاله طلاق توافقی پیشنهاد می شود.

نفقه چیست؟

نفقه شامل مواردی مانند خوراک، پوشاک، مسکن و هزینه های درمانی است. همچنین داشتن خدمتکار به خصوص اگر زن در خانه پدری خدمتکار داشته باشد یا به علت مریضی توانایی انجام کار در منزل را نداشته باشد.

البته تمام این موارد به صورت مثال ذکر شده است، درواقع می توان بیان کرد که مرد موظف است تمام نیازهای متعارف زن را براساس شأن آن برآورده کند، حتی اگر زن از خود درآمدی داشته باشد، مرد باید هزینه های زندگی زن و فرزند خود را پرداخت و برای آسایش آنها تلاش کند؛ زیرا مسئولیت اصلی زندگی برای تامین نیازهای خانواده برعهده مرد است.

همچنین باید بیان کرد که در هر صورت پرداخت نفقه بر عهده مرد است، به این معنا که حتی اگر مرد از لحاظ مالی توانایی نداشته باشد، باید تلاش کند که بتواند هزینه زندگی زن را پرداخت کند. درواقع این طور نیست که فقط مرد پولدار وظیفه دارد که نفقه زن را پرداخت کند، مرد در هر وضعیت مالی قرار داشته باشد، موظف است که نفقه زن را پرداخت کند.

البته لازم به ذکر است که پرداخت نفقه شرایط ویژه ای دارد، برای مثال هنگامی که گفته می شود هزینه های بیماری زن باید از سوی مرد پرداخت شود، منظور این است بیماری های متعارف بوده و بیماری های غیرقابل درمان را شامل نمی شود.

همچنین در دوران عقد قبل از شروع زندگی مشترک شرایط پرداخت نفقه تفاوت دارد و با توجه به وضعیت زندگی افراد مشخص می شود، به این صورت که اگر مرد تعهد کرده باشد در زمان مشخص زندگی مشترک خود را شروع کند، نفقه برعهده مرد نخواهد بود. اما اگر زمانی مشخص نشده باشد و تلاشی هم برای تشکیل زندگی از سوی مرد صورت نگیرد و زن به صورت بلاتکلیف در خانه پدر باشد، می تواند از طریق وکیل طلاق نسبت به مطالبه نفقه اقدام کند. 

محبوبه حجتیان ، وکیل پایه دادگستری در زمینه های مختلف حقوقی مانند طلاق غیابی، طلاق توافقی، مهریه، نفقه، اجرت المثل و سایر موارد مربوط به خانواده تعداد قابل توجهی از پرونده های قضایی را وکالت کرده است. در همین راستا موجب به نتیجه رساندن پرونده های مختلف و ایجاد کارکرد کاملا تخصصی در این عرصه شده است.

برای خواندن ادامه مطلب کلیک کنید .

وکیل پایه یک دادگستری


تاریخ انتشار پست : 1401/7/17 بازدید : 886

وکیل پایه یک دادگستری در مورد مسائل و اختلافات حقوقی به افراد، مشاغل و سازمان های دولتی مشاوره داده و برای پرونده های مختلف از سوی افراد حقیقی و حقوقی وکالت می کنند. وکلای پایه یک دادگستری نسبت به سایر وکلا از دانش حقوقی بالاتر برخوردار هستند و با گرفتن مجوز از کانون وکلا، مراحل سخت تری را گذرانده اند.

برای آگاهی بیشتر مطالعه مطلب وکیل خانواده پیشنهاد می شود.

وکلا معمولاً امور حقوقی را با توجه به حوزه کاری خود بررسی می کنند که هر کدام وظایف مخصوص به خود دارند، وظایف وکیل پایه یک دادگستری عبارت است از:

 • مشاوره و وکالت از مشتریان در دادگاه ها، نزد سازمان های دولتی و در امور خصوصی
 • برقراری ارتباط با مشتریان، همکاران، قضات و سایر افراد درگیر در پرونده
 • انجام تحقیق و تحلیل مشکلات حقوقی
 • تفسیر قوانین، احکام و مقررات برای افراد و مشاغل
 • تنظیم و تنظیم اسناد حقوقی مانند دعاوی، تجدیدنظر، وصیت نامه، قراردادها و اسناد رسمی
 • ارائه حقایق به صورت کتبی و شفاهی به موکلان و بررسی و استدلا از طرف موکلان خود
 • و…

وکلای پایه یک دادگستری که به آنها وکیل حقوقی نیز گفته می شود، هم به عنوان وکیل و هم به عنوان مشاور عمل می کنند. آنها به عنوان وکیل مدافع، با ارائه شواهد و استدلال در حمایت از موکل خود، یکی از طرفین یک دادگاه کیفری یا مدنی را نمایندگی می کنند.

به عنوان مشاور، وکلا به موکلان خود در مورد حقوق و تعهدات قانونی آنها مشاوره می دهند و راهکارهایی را در امور تجاری و شخصی پیشنهاد می کنند. همه وکلا در مورد مقصود قوانین و تصمیمات قضایی تحقیق می کنند و قوانین را در شرایط خاصی که موکلان خود با آن روبه رو هستند، بررسی می کنند.

مقاله پیشنهادی : وکیل مهاجرت

چگونگی فعالیت وکیل پایه یک دادگستری

وکیل پایه یک دادگستری بسته به محل کارشان ممکن است عناوین و وظایف متفاوتی داشته باشند.

در دفاتر حقوقی، وکلا که گاهی به آنها همکار می گویند، کارهای حقوقی را برای افراد یا مشاغل انجام می دهند. ممکن است کسانی که وکالت متهم و از او دفاع می کنند، وکیل حقوق جزا یا وکیل مدافع نامیده شوند.

برخی نیز ممکن است به عنوان وکیل مدافع عمومی کار کنند و به نمایندگی از افرادی که توانایی استخدام وکیل خصوصی خود را ندارند، کار کنند.

برخی دیگر احتمال دارد به عنوان مشاور دولتی برای نهادهای اداری و شاخه های اجرایی یا مقننه دولت کار کنند. آنها قوانین و مقررات را می نویسند و تفسیر می کنند و رویه هایی را برای اجرای آنها تنظیم می کنند. همچنین آنها از طرف دولت در مورد پرونده های مدنی و جنایی بحث می کنند.

مشاوران شرکتی که به آنها مشاوران داخلی نیز می گویند، وکلایی هستند که برای شرکت ها کار می کنند. آنها به مدیران یک شرکت در مورد مسائل حقوقی مرتبط با فعالیت های تجاری شرکت مشاوره می دهند. این مسائل ممکن است شامل اختراعات، مقررات دولتی، قرارداد با شرکت های دیگر، منافع دارایی، مالیات یا قراردادهای چانه زنی جمعی با اتحادیه ها باشد.

وکلای منافع عمومی برای سازمان‌های خصوصی و غیرانتفاعی کار می‌کنند که خدمات حقوقی را به افراد محروم یا دیگرانی که در غیر این صورت قادر به پرداخت وکالت نیستند، ارائه می‌کنند. آنها عموماً به پرونده های مدنی، مانند مواردی که مربوط به اجاره نامه، تبعیض شغلی و اختلافات دستمزد و پرونده های جنایی است، رسیدگی می کنند. برای خواندن ادامه مطلب کلیک کنید .

مسئله حقوقی حجاب


تاریخ انتشار پست : 1401/7/16 بازدید : 1310

مسئله حقوقی حجاب

در تمام اعصار و زمان ها عدالت، انصاف و آزادی آرمان ها و ارزش های جوامع انسانی بوده ‌و کماکان هست.

بحث امروز ما کاملا قانونی و حقوقی است.

در این نوشته قرار نیست درباره مسائل اجتماعی، عاطفی، سیاسی و دینی حجاب اجباری بپردازیم، بلکه فقط می خواهیم این مورد را از دیدگاه قانون گذار و قوانین لازم الاجرای کشور اسلامی ایران و مسائل حقوقی بررسی کنیم.

بررسی مسائل حقوقی حجاب

مسئله اصلی درباره حجاب اجباری یا عدم حجاب اجباری نیست. در کشور ایران، حجاب اجباری پذیرفته شده است. تنها جایی که منابع قانونی درباره حجاب تعیین تکلیف کرده است، قانون مجازات اسلامی است. قانون مجازات اسلامی در ماده 438 ابتدا درباره جرایم عفت عمومی صحبت می کند. 

در این قانون ابتدا مسئله حجاب و عفت را در فصلی زیر عنوان جرایم علیه عفت عمومی بیان کرده است. به این صورت که جرم باید به حدی برسد که عفت عمومی را خدشه دار کند، احساسات، عواطف و نظم عمومی جامعه را تحریک کند. برای مثال یک خلاف غیر عرف و غیر معمول باشد.

بررسی این موارد برای تشخیص جرم، نیاز است؛ زیرا در این موارد از عرف استفاده می شود و وقتی که گفته می شود که جرایم علیه عفت عمومی و علیه امنیت عمومی به وقوع پیوسته، زمانی است که نظم عمومی در امنیت و اقتصاد و مانند آنکه در قانون مجازات وجود دارد، چه از نظر عملکردی فردی باشد، چه شخص باشد، چه امنیت جانی باشد، چه امنیت سیاسی کشور باشد، این موارد باید مورد نظر مجرم بوده و در این زمینه خدشه وارد شود و گفته شود که جرایم علیه عفت عمومی و امنیت عمومی رخ داده است، درست است؟

پس وقتی درباره عفت عمومی صحبت می شود، باید دید آیا بی عفتی چقدر باعث شده که نظم عمومی از لحاظ عفیف بودن جامعه خدشه دار شده است. مانند شراب خواری مثل اینکه کسی بیاید در نظام جمهوری اسلام به صورت عملی در کنار خیابان شراب بخورد، این موارد غیر عرف است و باعث بی نظمی می‌شود.

مقاله پیشنهادی: وکیل پایه یک دادگستری

مسئله عرفی حجاب در جامعه

عرف و قانون کشور اسلامی و فرهنگ جامعه ایرانی این موارد را نمی پذیرد و این عرف یک منبع مسلم و پذیرفته شده در نظام حقوقی کشور است؛ ولی درباره اینکه آیا یک خانم مانتو اش جلوباز باشد یا نباشد، اینکه مانتو آن پایین زانو باشد یا بالا زانو باشد، اینکه جلوی موهای او مشخص باشد یا دیده نشود، چه تاثیری دارد و چقدر اثرگذار است.

واقعا باید با احتیاط و حساسیت ویژه درباره آن نظر داد و اقدام کرد؛ زیرا یکسری قواعد و اصول در قانون مجازات اسلامی و در حقوق کیفری وجود دارد که از قانون هم مهم تر است. اصولی که وجود دارد که سنگ بنای حقوقی کیفری است مانند اصل قانونی بودن جرم و مجازات، این مورد از قانون نیز بالاتر است، هر جایی که گرفتار شویم، باید به این مورد توجه داشته باشیم. 

این مسائل مواردی است که قابل خدشه نیست، مانند اصل برائت افراد، اصل تفسیر مضیق، اصل تفسیر به نفع متهم است. این موارد اصولی است که حقوق کیفری ایران براساس آن بنا شده است، حتی از قانون بسیار بالاتر است، هر کجایی که مسئله ای پیش آمد و تردیدی به شک گرفت که اصل است یا استثنا باید به اصل مراجعه کرد. پس در زمانی که تردید وجود دارد که آیا حجاب خانمی، حجاب است یا بی حجابی، باید به اصل تفسیر مضیق رجوع کرد.

در این موارد نباید آن را به صورت موسع بیان کرد، زیرا به ضرر متهم خواهد بود. در حقوق کیفری ایران اصل تفسیر به نفع متهم را پذیرفتیم و نباید از آن عدول کنیم و پا را فراتر بگذاریم؛ چون در این صورت حقوق کیفری و اهداف قانون گذار و عدالت کیفری اجرا نخواهد شد. 

این اصول در تمامی پرونده ها روشن و بدون تردید است، پس جدا کردن یک جرم مانند بدحجابی از سایر جرایم و تفاوت در برخورد دستگاه قضایی باعث احساس تبعیض در جامعه می شود.

ماده 436 قانون مجازات به بحث جرایمی که علیه عفت عمومی است. قبل از آن درباره روزه خواری صحبت می کند، در مرعا و منظر عموم، یعنی اینکه یک جرمی که عملا مخفیانه است و نوع این مجازات در مرعا و منظر عملی دیگر است. برای مثال روزه خواری در خانه ایرادی ندارد؛ ولی اگر در مرعا و منظر باشد، به نظر قانونگذار به نیت برهم زدن نظم عمومی، به نیت عفت عمومی را خدشه دار کند، به طور قطع قابل پیگیری خواهد بود.

در ادامه می توان بیان کرد که تبصره ای وجود دارد برای زنانی که حجاب اسلامی را رعایت نمی کنند و از این طریق هنجارشکنی می کنند، به این صورت فحاوی ماده مشخص است، یعنی اینکه اگر یک زن برای بی حجابی و خدشه دار کردن عفت عمومی و نظم عمومی، این عمل را انجام دهد، مشمول قانون بی حجابی خواهد شد.

در تمام جرایم بحث قصد مجرمانه وجود دارد، یعنی اینکه شما در عملی قصد مجرمانه را نداشته باشید.

اینکه آیا موردی که در حال وقوع است به قصد ناهنجاری و بی نظمی انجام می شود یا اصلا قصدی برای آن وجود ندارد. ما باید بپذیریم که سیستم اجتماعی جامعه ایرانی در حال تغییر است. باید بپذیریم عرف جامعه متغیر است، پس آثار و نظم عمومی متفاوت است. یک زمانی است که در یک شهری تمام افراد چادری هستند، بنابراین با وجود یک فرد بدون چادر، عرف و نظم آن به هم می خورد.

ولی در جامعه امروزی، زنان بی حجاب معدود نبوده و آیا سیاست جنایی کشور قرار است با همه برخورد کند آیا به پیامدهای آن توجه شده است؟! پس باید نظم عمومی براساس عرف جامعه در نظر بگیریم؛ زیرا قانون و یکی از منابع مهم براساس عرف قانون جمهوری اسلامی ایران است. بنابراین باید آن را بپذیریم و نمی توانیم از آن فاصله بگیریم، عرف تغییر کرده و دچار تحول شده است. نمی خواهیم درباره مثبت یا منفی بودن آن صحبت کنیم، اما باید این تغییر را بپذیریم. برای خواندن ادامه مطلب کلیک کنید .

موسسه حقوقی حجتیان به سرپرستی وکیل پایه یک دادگستری محبوبه حجتیان اداره می شود که تمام موارد مربوط به مسائل خانواده مانند مهریه، نفقه، اجرت المثل، طلاق، ملاقات فرزند، حضانت، ترک انفاق، تمکین و داوری در این موسسه انجام می شود.

قانون مهریه


تاریخ انتشار پست : 1401/6/19 بازدید : 2458
قانون مهریه
قوانین مهریه

مهریه و نفقه حقوقی است که به طور تقریبی می توان بیان کرد که در جامعه کنونی ایران غیر قابل وصول شده است و برای گرفتن این حق مسلم باید تلاش بسیار داشت و زمان زیادی گذاشت تا به آن دست یافت. تا پایان مقاله با موسسه حقوقی حجتیان همراه باشید.

مهریه همانند سایر موارد مدنی و برای دفاع از حقوق خانواده دارای قوانین خاص خود است. برای اجرای آن باید با قانون مهریه آشنا بود و نسبت به آن آگاهی کامل داشت تا بتوان در مورد آن اقدام کرد. در اغلب موارد این کار را باید به وکلای حقوقی این (همان وکلای خانواده) که در این زمینه تخصص دارند، سپرد. با این کار می توانید خیال خود را از بابت این کار آسوده کنید و مطمئن باشید که از حق شما برای گرفتن مهریه دفاع خواهد شد.

برای آگهی بیشتر مطالعه مقاله  وظایف وکیل مدافع پیشنهاد می شود.

مهریه چیست؟

به میزان مبلغ، سکه، زمین، طلا یا هر مورد با ارزشی که در هنگام عقد نکاح دائمی یا موقت از طرف مرد، به عنوان هدیه به زن مشخص می شود، مهریه می گویند. در مهریه که به صورت رسمی در سند ازدواج قید شده است، مرد متعهد می شود که در هر زمان زن درخواست کند، باید آن را پرداخت کند.

دو نوع مهریه عندالمطالبه و عندالستطاعه است که هر کدام براساس قانون مهریه در هنگام اجرا با هم متفاوت است.

ممکن است مرد در هنگام درخواست زن، توانایی پرداخت آن را نداشته باشد، بنابراین در آن هنگام براساس قانون مهریه با آن برخورد خواهد شد. لازم به ذکر است که در اکثر موارد، مردها از پرداخت مهریه به خصوص در هنگام جدایی با وجود توانایی مالی، خودداری می کنند و اظهار می دارند که از توانایی مالی برخودار نیستند که در این موارد نیز حتما باید بررسی های قانونی صورت گیرد. اگر ثابت شود که برخلاف اظهار آنها، توانایی مالی داشته، باید بر اساس قانون مهریه، تمام مورد تعیین شده به عنوان مهریه به زن پرداخته شود.

برای آگهی بیشتر مطالعه مقاله علل افزایش روزانه پرونده های قضایی پیشنهاد می شود.

آشنایی با قانون مهریه

با توجه به اینکه مهریه یک زن چه چیزی است، قوانین مربوط به آن با یکدیگر تفاوت دارد. بنابراین هنگام تعیین مهریه و درخواست برای اجرای مهریه باید به این موارد نیز توجه ویژه داشت. هنگامی که مبلغ به عنوان مهریه تعیین می شود، براساس نرخ روز محاسبه می شود، این نوع مهریه هم از طریق دادگاه و هم اداره ثبت قابل اجرا و پیگیری است.

در ایران امروزی که بیشتر مهریه زنان سکه است، هنگام اجرای مهریه تعداد آن را مورد بررسی قرار می دهند، به این صورت که با توجه به قانون جدید فقط برای 110 سکه آن اجراییه از طریق دادگاه یا اداره ثبت صادر می شود و فقط برای این تعداد آن را ممنوع الخروج می کنند.

قانون مهریه ( وکیل طلاق ) در هنگام پرداخت آن، با توجه نوع مهریه عندالمطالبه و عندالستطاعه تفاوت بسیاری دارد، به این صورت که در مهریه عندالستطاعه امکان جلب و ممنوع خروج کردن همسر وجود ندارد. فقط برای اموالی که به نام وی ثبت شده است، می توان اقدام کرد، در غیر این صورت مهریه قابل وصول نخواهد بود.

در عقد نکاح موقت هنگامی در دفاتر ازدواج ثبت شود، از طریق دادگاه قابل پیگیری است؛ ولی چون سند رسمی محسوب نمی شود، نمی توان آن را از اداره ثبت اسناد پیگیری کرد.

در هنگام زندگی زناشویی نیز، زن می تواند برای پرداخت مهریه درخواست دهد، زیرا حق مسلم اوست؛ ولی با توجه به شرایط زندگی باید این کار انجام دهد و ممکن است به صلاح زندگی و فرزندان و خانواده او نباشد، هر چند که مرد توانایی مالی بالایی داشته باشد. برای خواندن ادامه مطلب کلیک کنید .

تمامی حقوق برای نویسنده محفوظ میباشد